sobota, 6 września 2008

06-09-2008 Pirates of the Spanish Main - The Lady's Favor #1

To było pierwsze nasze starcie z Savage Worlds. Padło na Pirates of the Spanish Main, jako że jest to pierwszy Savage Setting, jaki zakupiłem, a dodatkowo jedyny, który do tej pory skończyłem czytać. Sesję rozpoczęliśmy z ponad półtoragodzinnym opóźnieniem związanym ze spóźnieniami graczy.

Gracze:
Stawili się wszyscy zaproszeni, czyli Funio, Raven, Robert i Ryhu. Dla każdego z nich była to pierwsza sesja na mechanice Savage Worlds.

BG:
Denzel Smith - Robert - urodzony w Karolinie Brytyjczyk; Agility d8, Smarts d6, Spirit d6, Strength d8, Vigor d6; Boating d4, Climbing d6, Fighting d8, Notice d6, Swimming d6, Shooting d8, Taunt d6; Hindrances: Clueless, Delusional (Minor), Illiterate; Edges: Sweep.
Frank Tempelton Perry - Raven - złodziejaszek, Brytyjczyk; Agility d10, Smarts d4, Spirit d4, Strength d6, Vigor d6; Climbing d6, Fighting d10, Guts d4, Lockpicking d8, Stealth d8, Swimming d6; Hindrances: Greedy, Landlubber, Overconfident; Edges: Frenzy, Quick, Sweep.
Patrick Fitzgerald O'Malory - Funio - podstarzały irlandzki mnich, właściciel papugi; Agility d4, Smarts d10, Spirit d8, Strength d4, Vigor d6; Fighting d4, Gambling d8, Healing d6, Investigation d6, Knowledge (History) d6, Notice d8, Persuasion d8, Shooting d4, Streetwise d8; Hindrances: All Thumbs, Big Mouth, Elder; Edges: Lucky.
Patrick McLoy - Ryhu - irlandzki hazardzista; Agility d8, Smarts d6, Spirit d4, Strength d8, Vigor d6; Boating d4, Climbing d4, Fighting d8, Gambling d6, Investigation d6, Notice d6, Riding d4, Shooting d4, Taunt d6; Hindrances: Enemy (Major), Loyal, Mean; Edges: Ambidexterous, Two-Fisted.

Przebieg sesji:
Zaczęliśmy od stworzenia postaci. Ze względu na to, że posiadaliśmy tylko jeden podręcznik, dobranie wad i zalet zajęło graczom sporo czasu, przez co zdążyliśmy rozegrać jedynie dwie sceny. Wszystko zaczyna się pięknego dnia 16 czerwca 1745 roku w Port Royal na Jamajce.

Scena 1: Dama.

Nabrzeże. BG ruszają na pomoc damie w potrzebie. Z grupą Extrasów (czterech piratów i jeden pirat weteran) radzą sobie bez żadnych problemów. Za ten wyczyn zostają nagrodzeni jednym punkem Fame.

Scena 2: Zdradzona.

Wraz z Virginią Cotton (bo tak zwie się ocalona dama) bohaterowie udają się do tawerny Royal Crown. Uratowana ma się tam dowiedzieć czegoś na temat swojego zaginionego ojca. Tam co prawda dowiaduje się, że jej ojciec zakopał gdzieś skarb i jest więziony przez barona Pettigrew, ale spotkanie okazuje się być zasadzką. Informator, niejaki Michael Knotts, Master Duelist, okazuje się być zbyt dużym wyzwaniem dla BG. Wprawdzie dwukrotnie musi wydawać Bennies na Soak rolls, ale wychodzi z walki bez zadraśnięcia, podczas gdy Frank i McLoy padają nieprzytomni. W czasie tego starcia opuścił nas Robert. W kolejnej rundzie, już podczas jego nieobecności, Denzel odnosi jedną ranę po skutecznym ataku towarzyszącego Michaelowi thuga. Ostatecznie mnich i Denzel uciekają wraz z Virginią, pozostawiając towarzyszy w tawernie. Chwilę później zakończyliśmy sesję.

Uwagi:
1. Myślałem, że nieco sprawniej będzie nam szło. Myślę, że gdy lepiej poznamy mechanikę, gra faktycznie będzie i Fast, i Furious, i Fun.
2. Scenariusz ma z założenia być przeznaczony dla nowo stworzonych postaci. Wydaje mi się, że wystawienie przeciwko nim przeciwnika na poziomie Master Duelist przekracza możliwości BG. No chyba, że korzystają z broni palnej, co w naszym przypadku nie miało miejsca.
3. Zapomniałem kompletnie, że Jokery dodają 2 do testów. Na szczęście nie miało to wpływu na wydarzenia, ale i tak przepraszam.
4. Mnich miał pecha w drugiej scenie, że znalazł się w pierwszym szeregu. Z tyłu szło by mu dużo lepiej.

XP:
Każdy z bohaterów otrzymuje po tej sesji 1 Experience Point. Dodatkowo będzie można zamienić Bennies na doświadczenie, ale rzuty wykonacie przed następną sesją.

Moja ocena sesji: 4/6

EDIT: Jak widać, nie tylko my mieliśmy problemy z Master Duelist: http://www.peginc.com/forum/viewtopic.php?t=20231

Brak komentarzy: