środa, 23 września 2009

20-09-2009 Pirates of the Spanish Main - The Wreck of the Solarah

Z braku możliwości kontynuowania którejś z rozpczętych kampanii, postanowiłem zaspokoić swój głód savageworldsowy i poprowadziłem Pirates of the Spanish Main.

Gracze:
Skład nieco się różnił od zgromadzonego poprzednio. Zaprosiłem Jarka, Kotula, Ravena i Ryha. Zaproponowałem grę również Goltzowi i Rafałowi, ale nie mogli się stawić.

BG:
Frank Tempelton Perry - Raven - złodziejaszek, Brytyjczyk; XP: 4, Rank: Novice; Agility d10, Smarts d4, Spirit d4, Strength d6, Vigor d6; Climbing d6, Fighting d10, Guts d4, Lockpicking d8, Stealth d8, Swimming d6; Pace 6, Parry 7, Toughness 5, Charisma 0, Fame 1; Hindrances: Greedy, Landlubber, Overconfident; Edges: Frenzy, Quick, Sweep.

Mauro don Candide - Jarek - Bóg jeden wie kto, ale ma w sobie coś z żeglarza i karczemnego zabijaki, pochodzi z Hiszpanii; XP: 0, Rank: Novice; Agility d10, Smarts d4, Spirit d6, Strength d6, Vigor d6; Boating d6, Climbing d6, Fighting d10, Guts d6, Notice d4, Shooting d8, Swimming d4; Pace 6, Parry 7, Toughness 6 (1), Charisma 0, Fame 0; Hindrances: All Thumbs, Loyal, Vengeful; Edges: Two-Fisted.

Ricarrdo Cavelliera - Ryhu - portugalski szermierz; XP: 3, Rank: Novice; Agility d8, Smarts d6, Spirit d4, Strength d8, Vigor d6; Boating d6, Climbing d4, Fighting d8, Gambling d6, Intimidate d4, Notice d6, Riding d4, Shooting d4, Streetwise d6; Pace 6, Parry 6, Toughness 6 (1), Charisma 0, Fame 4; Hindrances: Code of Honor, Loyal, Wanted; Edges: Fencing Academy (Academia de Hierro), Florentine.

Tomas bez nazwiska - Kotul - brytyjski żeglarz; XP: 0, Rank: Novice; Agility d10, Smarts d6, Spirit d6, Strength d4, Vigor d6; Boating d10, Fighting d6, Gambling d6, Guts d6, Healing d4, Intimidation d4,Shooting d8, Survival d4, Swimming d4, Taunt d4; Pace 6, Parry 5, Toughness 5, Charisma 0, Fame 0; Hindrances: Arrogant, Illiterate, Loyal; Edges: ???.

Kotul nie wybrał sobie Edge'a. Do poprawki.

Przebieg sesji:
Zaczęliśmy w miarę punktualnie. Pierwszą godzinę zajęło nam tworzenie postaci przez Jarka i Kotula.

Gdzieś na morzu.

Michael Knotts zostawia Franka na bezludnej wyspie z manierką wody i pistoletem z jedną kulą.

10 lipca 1745, Santiago de Cuba.

Ricarrdo jako jedyny spośród obecnych na poprzedniej sesji przejmuje dowodzenie nad zdobycznym statkiem. Dowiaduje się od Jebediah Cottona o człowieku przebywającym w Nassau, który potrafi wskazać drogę do skarbu. Jako że statek sam pływać nie będzie, werbuje załogę, w skład której wchodzą Tomas, Mauro i bezimienny statysta. Całości składu osobowego statku dopełnia znana z poprzedniej przygody Virginia Cotton. Radosna gromada wyrusza na morze.

Gdzieś na morzu.

Załoga naszego slupa (nie nadano mu jeszcze nazwy) przepływa obok wyspy, na której przebywa wycieńczony Frank (Fatigue -2). Anglik postanawia wykorzystać jedyną kulę w pistolecie i zwrócić na siebie uwagę statku. Zostaje zabrany na pokład.

22 lipca 1745, Nassau, Bahamy.

Podróż przebiega w miarę sprawnie i bez dodatkowych atrakcji. W Nassau drużyna odnajduje człowieka, który w zamian za 500$ mówi o miejscu rozbicia się hiszpańskiego galeonu.

23 lipca 1745, Nassau.

Po zakupieniu zapasów żywności załoga wyrusza na poszukiwanie skarbu.

Morze.

Zaczynają się kłopoty. Kotulowi przestają wychodzić testy Boating ze względu na duże kary do testów. Cały problem wynikł z tego, że nie pozwoliłem Jarkowi na początku sesji przenieść paru punktów z Boating na Knowledge (Navigation). Test tej pierwszej umiejętności wykonywało się z modyfikatorem -4, tej drugiej bez kar. Trudno. Co jakiś czas (gdy statek BG oddalony jest od brzegu) wyciągam kartę z Action Decka i sprawdzam, czy nie jest to figura. Po 22 dniach bohaterom udaje się dobić do północnego brzegu Kuby, gdzie zakupują jedzenie na dalszą podróż. Dopłynięcie do Santiago de Cuba zajmuje kolejnych 8 dni, w czasie których bezimienny statysta umiera z głodu, a Virginia traci przytomność.

21-28 sierpnia 1745, Satntiago de Cuba.

W końcu udaje się dopłynąć do portu. Zgodnie z zasadami, po 30 dniach spędzonych na morzu każdy zdobywa -1 Fatigue, której to kary można się pozbyć balując w tawernach przez tydzień. Po zakupie żywności na dalszą podróż problemem staje się zdobycie odpowiedniej ilości pieniędzy do przehulania. Z tego też powodu Mauro nie wraca do właściwego stanu. Ricarrdo i Tomas postanawiają oddawać się hazardowi, co przynosi oczekiwany efekt. Nieco gorzej ma się sprawa z Frankiem, który zostaje przyłapany na próbie kradzieży sakiewki. Portowy zabijaka rzuca się z pięściami na złodzieja, a Frank postanawia w karczemnej bójce użyć sejmitara. Na ten widok koledzy tubylca dobywają noży i nieprzytomny Frank zostaje wyrzucony z tawerny. Raven stwierdził, że zapomniał, że to nie D&D i że w barze powinno się raczej używać pięści niż ostrego sprzętu. Podjęta przez niego decyzja znacząco wpłynęła na ostatnie starcie scenariusza. W końcu BG wyruszają w dalszą drogę.

Morze.

Na morzu BG spędzają 24 dni, starając się walczyć z niekorzystnymi wiatrami, choć według mapy na miejsce dało się dotrzeć w trzy dni. Udaje im się przeżyć sztorm i ze dwa razy utknąć na mieliźnie przy brzegu. Virginii udaje się przywrócić Franka do przytomności, choć musiałem na to poświęcić wszystkie jej bennies. Ostatecznie po wydaniu bennies przez Kotula docierają na miejsce.

21 września 1745, wyspa kanibali.

Po obejrzeniu rozbitego galeonu BG ruszają wgłąb wyspy. Tam dochodzi do starcia z kanibalami. Drużynie udało się wciągnąć ich w las, problem w tym, że pobiegli wszyscy ludożercy. Kolejnym problemem było rozdzielenie się drużyny, przez co kanibalom łatwiej było otoczyć poszczególnych jej członków. W czasie starcia stosowałem zasadę, zgodnie z którą Extrasa wystarczy trafić, żeby padł, ale to wiele drużynie nie pomogło. Kiedy padli już wszyscy poza Ricarrdo i Virginią, stwierdziłem, że trzeba zainterweniować w inny sposób. Tak się złożyło, że oboje walczyli akurat z wodzem. Uznałem więc, że pozostali przy życiu kanibale otoczą walczących i będą czekać na wynik starcia. Kiedy Virginia trafiła wodza z przebiciem (d4 Fighting przeciwko Parry 7) i zadała 44 obrażenia, tubylcy uznali BG za bogów. Bohaterowie zyskali przy okazji nowego sprzymierzeńca - będą mieli kolejną kobietę na statku, tym razem urodziwą Hiszpankę imieniem Isabela. Galeon będzie się nadawał do pływania, jeśli się go naprawi. Ponadto zdobytych zostało 6 skrzyń po 1000$ w każdej.

Experience Points:
Frank Tempelton Perry - 3 (w sumie 7).
Mauro don Candide - 3.
Ricarrdo Cavelliera - 3 (w sumie 6).
Tomas - 3.

Fame:
Frank Tempelton Perry - 1 (w sumie 2).
Mauro don Candide - 1.
Ricarrdo Cavelliera - 2 (w sumie 4).
Tomas - 3.

Uwagi:
1. W barze walczy się na pięści. Ewentualnie tulipany.
2. Planowałem jakąś bitwę morską po drodze, ale się nie udało. Może następnym razem.
3. Chcecie nadal pływać slupem, czy przesiadacie się na galeon? Trzeba będzie włożyć trochę pieniędzy w naprawienie go.
4. Nawet przestałem wydawać bennies w ostatniej walce, żeby zwiększyć wasze szanse. Zastanawiam się, jak by wam poszło, gdyby Frank był zdrowy.

Moja ocena sesji: 4/6

1 komentarz:

kotul pisze...

Sesja była fajna, jednak brak umiejętności do pływania był naszym poważnym błędem :P

W mojej karcie jest błąd - miałem gamling na d4 z tego co pamiętam. Jako Edge biore Pilot (+2 do pływania to lepiej niż +0).

Swoją drogą, dziwny ten system. Jak widziałem ilość przeciwników to uznałem że nie ma szans... A z tego co widze szanse miały być, i to duże. W naszej drużynie mieliśmy tylko dwie walczące postacie, lepiej bym zrobił w walce gdybym stał z tyłu i strzelał zamiast próbować się bić z obrażeniami na d4+d4.