poniedziałek, 17 grudnia 2012

10-12-2012 Weird War II - Crossing the Volga #1

Postanowiłem zrobić przerwę w prowadzeniu Rippers, gdyż uznałem, że w sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie tamtejsza drużyna (wsiadła do dyliżansu z Juliuszem Vernem), potrzebuję zapoznać się z jednym z utworów tegoż autora. Zapytałem, więc Sejiego, w co chciałby zagrać. Wskazał trzy settingi: The Day After Ragnarok, Weird War II i Tour of Darkness, w tej właśnie kolejności. Jako że do DAR nie znalazłem żadnego scenariusza, który dobrze przedstawiałby ten setting, postawiłem na WWII i podręcznikową obronę Stalingradu w kampanii Rattenkrieg. Nie, nie oglądałem "Wroga u bram", ale autorzy kampanii zdecydowanie tak, biorąc pod uwagę komentarze Funia.

Gracze:
Na sesji stawiło się trzech z zapraszanych graczy: Funio, Nelek i Seji. Zapraszałem też Ravena i Roberta, ale nie mieli czasu.

BG:
Aleksander Koniew - Seji - oficer polityczny
XP: 0, Rank: Novice
Agility d6, Smarts d6, Spirit d8, Strength d4, Vigor d6
Driving d4, Fighting d6, Intimidation d6, Knowledge (battle) d4, Knowledge (cryptography) d6, Knowledge (demolitions) d6, Notice d6, Persuasion d6, Shooting d6
Charisma 0, Pace 6, Parry 2, Toughness 5, Sanity 6
Hindrances: Enemy (minor) Fanatic, Loyal
Edges: National identity, Party member, Rank (NCO)
Stopień wojskowy: młodszy sierżant

Jewgienij Sewczuk - Nelek - saper.
XP: 0, Rank: Novice
Agility d6, Smarts d8, Spirit d6, Strength d4, Vigor d6
Climbing d4, Driving d4, Fighting d6, Knowledge (demolitions) d6, Knowledge (engineering) d6, Notice d6, Repair d6, Shooting d6, Stealth d4
Charisma 0, Pace 6, Parry 5, Toughness 5, Sanity 5
Hindrances: Bloodthirsty (major), Loyal, Stubborn
Edges: Demo-man, Mechanically inclined, National identity
Stopień wojskowy: riadowoj

Wiktor Suworow - Funio - snajper
XP: 0, Rank: Novice
Agility d8, Smarts d6, Spirit d6, Strength d4, Vigor d6
Climbing d4, Fighting d4, Notice d6, Repair d4, Shooting d8, Stealth d8, Survival d6, Tracking d6
Charisma 0, Pace 6, Parry 4, Toughness 5, Sanity 5
Hindrances: Cautious, Fanatic, Loyal
Edges: Alertness, Dig in, National identity
Stopień wojskowy: riadowoj

Przebieg sesji:
Umówiliśmy się na 17. Pierwszy, mniej więcej punktualnie przyszedł Funio. Seji zgodnie z zapowiedzią pojawił się około 18, Nelek spóźnił się o ponad godzinę bez zapowiedzi.

Sporo czasu poświęciliśmy na stworzenie postaci. Funio powspominał puszczanego niedawno w tv "Wroga u bram". Ja w międzyczasie przygotowałem BN-ów tworzących resztę oddziału BG. Nie było to trudne - wszystkie współczynniki posiadają oni na d6 lub nie posiadają ich w ogóle, problemem były tylko imiona i moja zdolność liczenia do dwunastu. Z tym ostatnim sobie nie poradziłem i póki co oddział liczy 10 członków wraz z BG. Kiedy bohaterowie byli gotowi, mieliśmy przed sobą jeszcze tylko godzinę grania - czekała mnie nocna zmiana w pracy.

24 września 1942.

BG stoją na zachodnim brzegu Wołgi i czekają na transport w rejon działań wojennych. Barki, które przewożą dzielnych obrońców Stalingradu, zostają zaatakowane przez Stukasy. Część pasażerów wskakuje do rzeki, ci, którzy płyną z powrotem na wschód zostają zastrzeleni przez obecnego na barce oficera politycznego. Aleksander również rwie się do zaprowadzenia porządków, ale ustępuje pierwszeństwa starszemu stopniem towarzyszowi.

Na miejscu co drugi bohater otrzymuje karabin, a co drugi amunicję. Z BG i stworzonych przeze mnie BN-ów zostaje uformowany oddział, którym dowodzić ma Aleksander jako najstarszy stopniem. BG zostają wysłani do fabryki konserw w celu udzielenia wsparcia broniącemu się tam oddziałowi. Rozkazy są następujące:
1. Wytrzymać do odwołania;
2. Nie brać jeńców;
3. Zniszczyć cały faszystowski ekwipunek, jaki zostanie przejęty.

Oczekujący na drużynę oddział składa się z dwóch rannych i dziesięciu martwych żołnierzy. Z rozkazu Aleksandra broń dotychczasowych obrońców zostaje przekazana Jewgienijowi i jednemu z BN-ów. W końcu atakują Niemcy w sile jedenastu sztuk, ale zostają wystrzelani jak kaczki. Trafieni zostają jedynie Aleksander (Sejiemu udaje się wyparować obie rany, jakie otrzymuje jego bohater) i Iwan Iwanow, jeden z BN-ów. BG dowiadują się też, że pozostałe karabiny, które przyniósł ze sobą poprzedni oddział zostały zabrane przez kapitana Pietrowicza wcześniej tego dnia. Aleksander stwierdza, że musi mu się przyjrzeć bliżej.

Po walce zakończyliśmy sesję.

Uwagi:
1. Stopnie wojskowe Armii Czerwonej podane w podręczniku są zgodne z rzeczywistością (a przynajmniej z angielską i rosyjską wikipedią). Proszę więc Funia o nienegowanie ich.
2. Sejiego proszę o przypomnienie, kim ma być ten jego wróg, bo pamiętam tylko, że jest to czołgista. Najlepiej w komentarzach, żeby nie uciekło.
3. Nelek na razie nie miał szansy, żeby się wykazać przy materiałach wybuchowych.
4. Kolejną sesję zaczniemy od sprawdzenia, kto z rannych BN-ów przeżył starcie.

XP:
Wszyscy BG dostali po 2 XP.

Moja ocena sesji: 4/6

2 komentarze:

Seji pisze...

Wrogiem jest dowodca batalionu czolgow. Otoz ten dran, zdrajca, szpion, zwolennik caratu i wrog Ludu i Ojczyzny trafil za sprawa mojej postaci do syberyjskiego gulagu, skad niestety wrocil w ramach amnestii z okazji hitlerowskiej napasci. Grozny jest o tyle, ze ma pod swoim dowodztwem czolgi i chcialby sie zemscic, ale jestem przygotowany. :)

Drachu pisze...

Tak! Więcej raportów z Weird War! Zawsze z przyjemnościa je będę czytał. Zresztą... Rattenkrieg jest całkiem fajną kampanią, chociaż za mną chodzi historia stalingradzka z upiorem ze wzgórza 102 (w sensie że z Kurhanu Mamaja).